خزان توسعه با احکام غیر کارشناسی

  • 10 دی 1397
  • 09:19
  • 0 دیدگاه
  • 203 بازدید
  • Article Rating
خزان  توسعه با احکام غیر کارشناسی

امروز مخابرات، با کالایی ضروری با نام تلفن ثابت در اذهان مردم نقش بسته است. در خدمات ارتباطی شهروندان، تلفن اگر به‌اندازه نان شب مهم نباشد، کمتر از آن‌هم نیست؛ چرا که تنفس ارتباطات، بدون آن ممکن نمی‌باشد. در این میان با توسعه شبانه‌روزی در شبکه ارتباطی کشور، قطعی و نبود تلفن در شرایط عادی و بحرانی و در شهر و روستا، دیگر برای مردم توجیه‌پذیر نیست، آن‌ها به مخابرات به‌عنوان یار و برند قدیمی اعتماد دارند و آن را به‌عنوان بزرگ‌ترین اپراتور ارتباطی کشور و تأمین‌کننده خواسته‌های ارتباطی آن‌ها، می‌شناسند.

 

اکنون پس از سال‌ها تجربه، شرکت مخابرات ایران سرمایه‌های گران‌بهایی دارد که لازم است برای حفظ و ارتقای آن‌ها بکوشد. ابتدا دارایی‌های فیزیکی چون شبکه ارتباطی مطرح است که نگهداری‌اش هزینه‌بر است و یا سرمایه‌های انسانی که با تخصص، کارآمد و باتجربه شامل کارمندان و بازنشستگان شرکت هستند و برای بقای مخابرات باید نردبان رضایتمندی شغلی را، طی کنند.

 

سؤال اینجاست: این هزینه‌ها چگونه باید تأمین شوند؟ تا میان صنعت مخابرات و توسعه، جدایی نیفتد. آن‌هم در شرایطی که افزایش نرخ ارز، برای اداره شرکت‌ها و سازمان‌ها عرصه را تنگ کرده است.

 

در چنین شرایطی، دیوان عدالت اداری با صدور حکم «حذف آبونمان از قبوض تلفن ثابت» در ظاهر به نفع مردم عمل کرده و هزینه قبوض تلفن ثابت را کاهش می‌دهد. غافل از اینکه این تصمیم غیر کارشناسانه و عجولانه درنهایت به ضرر مردم تمام می‌شود. جالب اینکه در زمان صدور حکم دیوان عدالت اداری، برای پاسخگویی، دفاع و ارائه مستندات، از مسئولان شرکت مخابرات ایران دعوت نشد تا با تأمل بیشتر رأی صادر شود. وزیر محترم ارتباطات نیز، با انتقاد از صدور این تصمیم بدون نظر کارشناسی، خبر از ارسال نامه‌ای در این زمینه به دیوان عدالت را بیان نمود که در آن درخواست شده زمان بیشتری برای تصمیم‌گیری لحاظ شود.

 

از سویی، معلوم نیست در شرایطی که تورم به جان اقتصاد کشور افتاده و قیمت کالاها و خدمات چندین برابر شده‌اند، تعرفه تلفن ثابت، با چه منطقی طی چندین سال باید ثابت بماند. به زبان ساده و همه‌فهم، اگر حقوق سرپرست خانوار افزایش یابد چطور می‌تواند نیازهای فرزندانش را برطرف کند؟ حکمی که صادر شد و خشکسالی که به جان همه ذینفعان صنعت مخابرات، سهامداران، مشتریان و کارکنان خدوم این شرکت افتاده است. به امید اینکه بارانی ببارد و سازمان تنظیم مقررات در دفاع از تعرفه‌های ابلاغی به اپراتورها و وضعیت فعلی شرکت مخابرات ایران، آستین‌های همتش را بالا بزند و تلاش بیشتری صورت گیرد.

 

در این برهه از زمان نیازمند پی گیری و تدبیر مراجع حاکمیتی، در خصوص لغو حکم دیوان عدالت و افزایش تعرفه تلفن ثابت هستیم تا درخت به بار نشسته مخابرات کشور، همچنان تنومند و استوار باقی بماند و فرصت ارائه سرویس‌های جدید و باکیفیت به مردم را، از دست ندهد.

 

مدیرمسئوول فصلنامه ارتباطات / پاییز 1397

 

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.