خدمات ارزش افزوده (Value Added Service) یک عنوان عامه پسند برای بخشی از صنعت مخابرات می باشد که شامل سرویس های فرعی بوده که تعرفه آن ها از سرویس های استاندارد مانند صدا و فکس بیشتر می باشد. این خدمات می توانند در هر صنعتی مورد بهره برداری قرار گیرند.

در مرحله مفهومی صنعت مخابرات، خدمات ارزش افزوده را به پیشنهاد و تحریک کاربران برای استفاده هر چه بیشتر از تلفن همراه خود و همچنین برنامه ریزی اپراتورها برای کسب درآمد از میانگین کاربران ARPU منجر می گردد. 

برای تلفن های همراه تکنولوژی هایی مانند سرویس پیام کوتاه (SMS)، سرویس چند رسانه ای ( MMS) و دسترسی به اطلاعات ( Data) معمولاً به عنوان خدمات ارزش افزوده به شمار می رفته اند. اما در سال های اخیر سرویس پیام کوتاه، سرویس چند رسانه ای بیش از گذشته کاربرد یافته که می توان پیش بینی کرد که در آینده این خدمات از رده خدمات ارزش افزوده خارج گردد.

 با توجه به نیاز مبرم جامعه به استفاده از محتواهای علمی ، فرهنگی ، تفریحی و آموزشی در بستر پهن باند و همچنین معضل هزینه بالای اینترنت های پرسرعت,شرکتهای مخابراتی استانها اقدام به ایجاد فضایی نموده اند تا کاربران بدون پرداخت هزینه اضافه ازاین خدمات بهره مند گردند.

 

نمونه ای از سرویس های ارائه شده در این فضا عیارتند از :

1- سرویس تماشاخانه : این سرویس باکیفیت های SD,HD,3D به ارائه محتواهای تصویری مانند فیلم , سریال و کارتون در دسته بندی های متفاوت به صورت آنلاین ارائه می گردد.

 

2- سرویس بازی آنلاین GAME NET : برای اولین بار در ایران و همگام با کشورهای پیشرفته در صنعت ICT ، کاربران می توانند با ورود به اتاق بازی هایی که در قالب شبکه می باشد با یکدیگر به صورت آنلاین ارتباط برقرار نمایند.

 

3- سرویس آموزش مجازی E Learning: این سرویس دارای محتواهای آموزشی در قالب آنلاین و آفلاین می باشد متقاضیان در کلاس های آموزشی مجازی ثبت نام کرده و استاد به صورت آنلاین به آنها آموزش می دهد و استاد و دانشجو در تعامل مجازی قرار می گیرد و همچنین قالب آفلاین شامل : فیلم های آموزشی و یا وبینارهایی می باشد.

 

4-    دوربین بر خط: CAMERA ONLINE

این سرویس به کاربران امکان مشاهده برگزاری اجرای مراسم مذهبی ، هنری (گالری ، اجرای کنسرت ها ، تئاترها و..) و سمینارها را به صورت زنده می دهد و همچنین به منظور توسعه صنعت گردشگری با استفاده از دوربین های STREAMEING در مکان های مورد نظر، تصاویر زنده را ارسال نماید.

5- سرویس نرم افزار های اندروید

6- سرویس ذخیره سازی مجازی

دانلود آموزش پیکربندی مودم DLINK جهت راه اندازی سرویس VAS

دانلود آموزش پیکربندی مودم PROLINK جهت راه اندازی سرویس VAS